Bytomska 20 to niezwykłe miejsce... Stworzone z pasją, łączące w sobie nowoczesne podejście do przestrzeni mieszkalnej, oferujące najwyższe standardy w obszarze jakości życia - ale także miejsce posiadające bogatą, własną historię... Miejsce, które od dawna wpisuje się w pejzaż Starego Miasta, a teraz - po gruntownej renowacji - stanowi jego prawdziwą perełkę.
Oto krótka historia kamienicy i opis inwestycji Bytomska 20:
Od końca XIX wieku aż po rok 2023r w pejzaż Starego Miasta w Czeladzi wpisana była kamienica mieszkaniowa przy ul Bytomskiej 20. W tym samym roku została rozebrana aby w 2024 z powrotem wrócić na swoje miejsce ale już w zupełnie odmienionej postaci.
Teren, na którym odbudowano kamienicę znajduje się w ścisłym centrum Starego Miasta w jego najstarszej, średniowiecznej części, która podlega ochronie konserwatorskiej . Granice tej strefy wyznaczają utrwalone w podłożu ulicy i chodnika ślady po przebiegu dawnych murów miejskich wraz z śladem po bramie wjazdowej, zwanej w tym miejscu Bytomską. Ślad muru dochodził do ściany granicznej pomiędzy starą kamienicą a sąsiadującym domem mieszkalnym. Ścianę tą pozostawiono, poddano konserwacji i wkomponowano w konstrukcję wzniesionej na nowo kamienicy. Jest ona widoczna dzisiaj w części usługowej dostępnej od strony chodnika ulicy Bytomskiej.
Odbudowując budynek postanowiono wprowadzić do jego funkcjonalności kilka rozwiązań architektonicznych, które uczyniły go wyjątkowym. Ze względu na fakt, że lokalizacja znajduje się w pobliżu rynku miasta i naprzeciwko dominującego nad zabudową kościoła, w budynku wydzielono 2 strefy.
Pierwsza strefa została utworzona dla zachowania porządku urbanistycznego miasta i zabytkowego charakteru obiektu oraz wzbogacenia oferty powierzchni usługowej ścisłego centrum. Aby to osiągnąć odtworzono wiernie bryłę dawnej kamienicy w obszarze kondygnacji mieszkaniowych i posadowiono ją na mocno przeszklonej powierzchni usługowej zajmującej część sutereny budynku w pełni dostępnej od ul Bytomskiej.
Obok przeszklonej usługi zaprojektowano podcień wejściowy bezpośrednio do części mieszkaniowej. Elewacja części mieszkaniowej widoczna i oceniana od strony ulicy Bytomskiej została odbudowana z wiernym odtworzeniem dawnego wyglądu. Zabytkowy charakter uzyskano miedzy innymi poprzez odtworzenie wielkości i podziałów okien, zastosowaniu zdobień elewacyjnych w postaci gzymsów oraz półokrągłych nadproży okiennych.
Druga strefa związana z apartamentami mieszkaniowymi zajmuje pozostałe 3 kondygnacje nad sutereną. Ze względu na dużą różnicę terenu mieszkańcy apartamentów za pośrednictwem klatki mieszkaniowej i windy mogą dostać się bezpośrednio na ogród zaprojektowany za budynkiem na pozostałej powierzchni działki przynależącej do kamienicy. Apartamenty wraz z komunikacją tworzą wspólnie strefę wyciszenia- prywatną mieszkańców, której granica przebiega na progu drzwi wejściowych z poziomu podcienia w suterenie. Najważniejszą rolę w tym założeniu odgrywa ogród, który z jednej strony przylega do elewacji mieszkaniowej a z drugiej strony do ul. Orła Białego, przy której zlokalizowane są nieopodal miejsca postojowe mieszkańców kamienicy. W obrębie ogrodu oprócz zachowanego drzewa utworzono obszary zielone w postaci kompozycji traw i krzewów przeznaczonych dla wypoczynku . Dodatkowo przez ogród począwszy od ul. Orła Białego, poprzez klatkę schodową mieszkańców kamienicy a następnie przez podcień aż do ulicy Bytomskiej poprowadzono trakt komunikacyjny niczym dywan utkany z cegły rozbiórkowej dawnej kamienicy. Ta łącząca ze sobą wszystkie strefy ścieżka jest symbolem wzajemnego współistnienia w miejscu ogrodu-inicjowania wydarzeń w kontaktach społecznych.
To bardzo współczesne rozwiązanie pozwoliło uzyskać optymalny balans pomiędzy prywatnością mieszkańców i miejscem lokalizacji kamienicy a przy tym gwarantuje nawiązywanie więzi społecznych, tak charakterystycznych dla dawnych średniowiecznych miast.